Alfabetització Mediàtica Experiència d'aula

Tallers de desinformació entre iguals

Institut Josep Puig I Cadafalch, Mataró, Barcelona
Els alumnes van investigar el fenòmen de les Fake News amb guia didàctica i eines digitals i després van elaborar tallers de desinformació colaborativament que més tard es van utilitzar per formar sobre el tema a tota la resta de joves al nostre institut.
Compartir

Context

El nostre centre forma part d'un projecte Erasmus + anomentat "Digital Media Awareness" juntament amb instituts i escoles d'Alemanya, Suècia i França (Reunión). L'objectiu principal és proveïr els alumnes d'eines per tal que siguin més competents amb les TIC i alhora més conscients dels perills que amaguen.

Destaquem...

Durant dos anys, es treballaran temes tant importants com les Fake News i d'altres no menys importants com ara la identitat digital, el ciberbullying i la petjada digital.
A l'Institut Josep Puig i Cadafalch els alumnes treballen amb ordinador a totes les matèries, vam ser dels primers centres adscrits al programa 1x1 del Departament d'Ensenyament.
Apostem fort per dotar l'alumnat d'autonomia amb les noves tecnologies i, per tant, es fa necessari treballar a l'aula temes tant importants com la desinformació i la salut digital.
Durant aquest projecte s'ha treballat interdisciplinàriament durant una setmana, agrupant totes les hores de llengües.
A l'aula, els alumnes sempre treballen competencialment i amb grups heterogenis per ajudar-se els uns als altres i resoldre junts els problemes que van sorgint.

Alumnes treballant a l'aula ordinària

Objectius

Utilitzar les TIC de manera responsable.

Utilitzar amb autonomia i esperit crític els mitjans de comunicació i les TIC, per obtenir, interpretar i elaborar informacions i opinions.

Desenvolupar d'habilitats interpersonals

Potenciar els valors de respecte, diàleg, responsabilitat i cooperació a través dels debats i el treball en equip.

Potenciar tècniques de comunicació.

Expressar-se oralment de manera coherent i adequada per debatre en grup, tot aportant i justificant les pròpies opinions així com per presentar i monitoritzar un taller de manera didàctica i entenedora.

Millorar l'expressió i la comprensió escrita.

Ser capaços d’explicar, i simplificar amb les seves paraules, conceptes claus com ara ‘sobreinformació’ i 'desinformació' i les seves conseqüències.

Seqüència didàctica

1

Sessió 1: Contextualitzem

Visionar un vídeo de la periodista Clara Jiménez i debatre junts amb l'ajuda d'unes preguntes.
2

Sessió 2: Treball de recerca.

Els alumnes investiguen el fenómen de la desinforamció en grups i es fa una posada en comú.
3

Sessió 3: Fem-ho visible.

Els alumnes elaboren un material gràfic o audio-visual on es sintetitza de manera molt clara les idees principals de tot el que han recollit en la sessió prèvia.
4

Sessió 4: Analitzem els mitjans

Com a conclusió al treball fet en les anteriors sessions els alumnes comprobaran la quantitat i diversitat d’informació que ens envolta davant d’un sol fet d’actualitat.
5

Sessió 5: Elaborem un decàleg

A partir del que hem pogut constatar i aprendre en la sessió anterior sobre com estar ben informats els alumnes han d’elaborar un guió i elaborar una peça audiovisual amb un conjunt de regles o principis bàsics per estar ben informats i ser espectadors crítics en aquesta era de la informació.
6

Sessió 6: Breakout digital "Fake You"

“Fake You” és un breakout digital (o escape room digital) que tracta de posar en pràctica de manera divertida tot el que han après i també que puguin agafar idees per crear el seu propi taller de Fake News per ensenyar als més petits. Han d’aconseguir entrar al despatx final i obrir la caixa forta en 1 hora!
7

Sessió 7 a 12: Al taller!

Els alumnes han de preparar en grups un taller formatiu i molt pràctic per donar a conèixer el fenòmen de la desinformació als seus companys d'institut més petits.

Valoració i conclusions

Èxits

Coneixement i conscienciació de tot l'alumnat sobre la desinformació, terminologia bàsica, tipologia i perills implícits.
Coneixement i incorporació d'eines de verificació reals en el nostre entorn acadèmic i social.
Desenvolupament d'un esperit més crític a tot l'alumnat.

A millorar

Avaluació sobre l'impacte del projecte. Es va crear un google forms massa senzill que hauriem de millorar i amliar per rebre més informació.
Integrar millor la coavaluació de l'alumnat dins del mateix grup.
Competencia comunicativa. El discurs en públic.
La valoració del projecte per part de l'alumnat i professorat és molt positiva, hem aconseguit conèixer a fons tot treballant de manera molt pràctica un tema realment important i molt decisiu en l'actual marc sociopolític.

Porta l'experiencia a la teva aula

Consells per a adaptar l'experiència

1

Grups petits

Els grups no han de ser de més de 4 persones, tres és ideal.
2

Grups heterogenis

Formar grups heterogenis on sobretot hi hagi un alumne/a amb bona capacitat de lideratge i habilitats comunicatives.
3

Elaborar una rúbrica conjunta

Abans de començar l'edició dels tallers per part dels alumnes, cal posar en comú el que consideren ells que hauria de tenir un bon taller. Partint d'aquestes idees s'hauria d'elaborar una rúbrica conjuntament per avaluar els tallers.
4

Revisar els materials

Els professors han d'anar aconsellant i dirigint als alumnes durant tot el procès, cal revisar els materials que es creen i ajudar a que no perdin de vista l'objectiu principal: que nens més petits entenguin el fenòmen i aprenguin a verificar de manera sencilla.

Autora de l'experiència

Lorena Anido

Llicenciada en Filologia Anglesa per la Universitat de Barcelona i amb estudis de postgrau en Tècniques i gestió Empresarial i un Màster en Administració i Gestió de Negocis (Executive MBA) també per la Universitat de Barcelona. Actualment coordinadora de projectes internacionals i professora d'anglès a l'Institut Josep Puig i Cadafalch.
Llegir més
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.