Consciència global Experiència d'aula

Redissenyem el nostre pati al metavers? Edu Virtual Challenge

Vedruna Sagrat Cor Tarragona Show map
Inclusió i creativitat amb visors de realitat virtual: una proposta de Situació d’Aprenentatge integrant ODS, tecnologies immersives i gamificació.
Compartir

Context

Experiència didàctica que fomenta la inclusió i la creativitat mitjançant l'ús de visors de Realitat Virtual per a repensar els espais escolars. Alhora, motiva als alumnes a través de la gamificació, alineant-se amb els Objectius de Desenvolupament Sostenible per promoure una educació inclusiva i reduir desigualtats.
En concret, l’alumnat ha cercat informació sobre com és el mobiliari inclusiu per tal de dissenyar (amb Sketch Up VR) un gronxador inclusiu que s’ha integrat dins de l’espai del metavers, visualitzable amb els visors de Realitat Virtual.

Destaquem...

L'Edu Virtual Challenge és un projecte que incorpora les tecnologies immersives i la gamificació a l'educació pel disseny de Situacions d’Aprenentatge amb reptes ODS a través d’un curs en Competència Digital del professorat de Primària i Secundària. Arran de l’Edu Virtual Challenge neixen Situacions d’Aprenentatge com la que compartim: “Redissenyem el nostre pati al metavers”.
Per redissenyar el pati inclusiu, l’alumnat ha utilitzat l’eina Sketch Up VR (versió immersiva del Sketch Up per visors) i l’Open Brush integrant les seves propostes dins de Mozilla Hubs, una eina de tecnologia lliure per la creació d’espais al metavers.
Mitjançant un model virtual del pati escolar, l’alumnat té l'oportunitat d'explorar i adaptar l'entorn a les seves pròpies necessitats. Aquesta interacció no només permet una millor comprensió de la diversitat, sinó també la proposta de canvis que promouen la inclusió. Amb l'ús del metavers, les barreres físiques del pati tradicional.
A través de la realitat Virtual els alumnes tenen l'oportunitat d'imaginar i dissenyar un pati escolar a escala real, estimulant la seva capacitat inventiva. A més, la possibilitat d'experimentar amb noves idees i solucions creatives fomenta el pensament innovador i la resolució de problemes d'una manera dinàmica i interactiva.
El projecte contribueix al desenvolupament de la competència digital dels alumnes. A través d'activitats que promouen l'ús de la tecnologia, es fomenta l'adquisició d'habilitats clau com la creativitat, la resolució de problemes i la col·laboració. Això no només beneficia el present educatiu dels alumnes, sinó que també els prepara per a un futur cada vegada més digitalitzat, proporcionant-los les eines i els coneixements necessaris per afrontar els reptes de la societat digital.

Objectius d’aprenentatge

Familiaritzar-se amb la navegació en entorns immersius

Per crear i manipular objectes 3D en un espai virtual.

Plasmar les idees en un entorn virtual

Donant-los forma i visualitzant-les.

Adquirir competències digitals

Navegar per internet, recercar informació, comunicar-se digitalment i crear contingut digital.

Fomentar la reflexió

A l'entorn de la importància de la inclusió i la diversitat.

Desenvolupament

1

Ús bàsic dels visors de Realitat Virtual (sessió 1)

Abans de començar el redisseny, els estudiants són introduïts a les tecnologies immersives, específicament als visors de Realitat Virtual. Utilitzen l’aplicatiu 'First Steps' dels visors de Realitat Virtual per familiaritzar-se amb els bàsics de les tecnologies immersives a través de jocs i activitats interactives que mostren com funcionen els visors.
2

Investigació i inspiració (sessió 2)

Segueix una fase d'investigació on l'alumnat explora exemples d'espais inclusius reals. Mitjançant l'ús dels visors de realitat virtual, realitzen una cacera del tresor virtual que els porta a visitar casos d'èxit d'espais inclusius. S’empra l’eina “Woorld” dels visors Meta Quest 2. Després, s’omple un document de recerca amb fonamentació sobre gronxadors i mobiliari inclusiu per tal de fer un primer esbós de la seva proposta.
3

Disseny i creació (sessions 3, 4 i 5)

Utilitzant eines de disseny 3D com “Open Brush” i “Gravity Sketch VR” els estudiants es posen mans a l'obra per crear els seus propis elements de joc inclusius, com gronxadors i mobiliari. Aquesta fase permet als alumnes aplicar els coneixements adquirits sobre inclusió i sostenibilitat, així com les habilitats tècniques desenvolupades durant la formació en realitat virtual.
4

Integració al Metavers i reflexió (sessió 6)

Les creacions dels estudiants són integrades dins d'una maqueta virtual del pati escolar al metavers fent servir l’eina “Mozilla Hubs”, on cada element dissenyat es complementa amb panells informatius que expliquen per què aquest gronxador o mobiliari és inclusiu.

Valoració i conclusions

Èxits

A través del projecte, han entès la importància de crear espais accessibles per a tots, reflexionant sobre com les seves accions poden contribuir a un món més just i sostenible.
Els estudiants han après a utilitzar eines de realitat virtual i disseny 3D, guanyant confiança i competència en tecnologies avançades.
Ha estat una experiència motivadora. La Realitat Virtual no ha deixat a ningú indiferent. L’alumnat ha tingut molt d’interès en treballar amb aquesta tipologia d’eines.

A millorar

La dificultat d’utilitzar Mozilla Hubs. És una tecnologia accessible pel seu cost ja que és lliure i gratuïta. No obstant això, és una eina d’ús professional i per tant, a vegades, difícil d’utilitzar. Es valora emprar una altre eina.
El treball amb grups reduïts o amb codocència. L’alumnat, amb l’ús dels visors de Realitat Virtual precisa d’un bon acompanyament perquè, a priori, pot tenir dificultats tècniques per ser novells amb l’ús d’aquestes tecnologies.
Per tal que el projecte sigui més significatiu, s’haurien d’integrar més àrees curriculars.
La valoració és positiva. La integració de tecnologies immersives, com la realitat virtual, juntament amb la metodologia de gamificació, ha permès que l'alumnat s'impliqui en el procés d'aprenentatge.
Els i les alumnes han aplicat els seus coneixements sobre inclusivitat i sostenibilitat per transformar un espai comú en un lloc més acollidor i accessible per a tothom.
A més, aquest projecte ha reforçat la competència digital de l'alumnat.

Porta l'experiència a la teva aula

Tips o consells per adaptarla

1

Cal practicar prèviament amb les eines a utilitzar

És recomanable que l’alumnat hagi treballat amb el Gravity Sketch d’ordinador per tal de conèixer els principis bàsics del modelatge 3D i així poder-lo utilitzar amb els visors de realitat virtual amb un major grau d’autonomia.
2

És important que l’alumnat es trobi acompanyat

Amb l’ús dels visors de Realitat Virtual, l’alumne es troba en un “mon nou” i de forma solitària. Per poder-hi donar resposta a aquesta situació, recomanem retransmetre en directe que es veu al visor a l’ordinador d’un company o companya perquè li vagi indicant la seva perspectiva fora de la Realitat Virtual. El treball per parelles, alternant l’ús de la Realitat Virtual amb l’ordinador, ajudarà a agafar traça si no n’han fet ús amb anterioritat.
3

Demanar autorització i vetllar per la seguretat

Després de llegir el manual se seguretat dels visors de Realitat Virtual, vam fer una versió simplificada d’aquesta per tal que l’alumnat i les famílies entenguin el projecte i puguin decidir si compleixen els requisits per poder emprar els visors. Amb aquest full informatiu, cal adjuntar-hi també una autorització, en la qual es permeti l’ús informat d’aquestes tecnologies en un entorn educatiu (de la mateixa forma que fem amb altres tecnologies com és el cas del Google Workspace).
Amb la lectura del manual de seguretat, explicar a l’alumnat els consells de seguretat que cal tenir en compte amb la Realitat Virtual per tal de no patir accidents.

Autors

Manuel Zarza

Graduat en mestre d’educació primària i màster en Tecnologia educativa: e-Learning i Gestió del Coneixement per la Universitat Rovira i Virgili (URV). Actualment, docent al Vedruna Sagrat Cor de Tarragona i Coordinador del projecte Edu Virtual Challenge a la Fundació Vedruna Catalunya Educació.
Llegir més

Marta Oliva

Enginyera informàtica per la Universitat de Girona (UB) i Experta Universitaria en Direcció de Centres Escolars, escola de directius per la Blanquerna (Universitat Ramon Llull). Actualment, directora de l’escola Vedruna Girona i Coordinadora del projecte Edu Virtual Challenge a la Fundació Vedruna Catalunya Educació.
Llegir més
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.